Monday, September 21, 2009

Lazarati, fshati që “lufton me hënën”


Rrënojat e kullës 300 vjeçare, n’skaj të fshatit në pllajë mali, të thërrasin në lashtësi. Lazaratasve, banorëve me fytyrë si të skalitur në gurë, nuk u pëlqen të shohin shenjat e një krishterimi të hershëm. Ata betohen për muslimanizëm dhe si për çdo gjë tjetër ndjehen krenar për të. Betohen edhe se luftuan me grekët në 1854-n..., u pushtuan.... Sot kanë hashashin! Eshtë edhe fat edhe mallkim për ta. E gjelbërta e bimës së drogës gjendet edhe në sytë e tyre, si një shkëlqim kameleoni në xhungël. Këta fshatarë “kokëkrisur” të imunizuar me sirenat e policisë, me zhurmën çjerrëse të helikopterëve, vrapojnë e “luftojnë me hënën” sa herë nuhasin rrezikun...Shumë varre ka në anë të fshatit...
Po afron dita e tyre më me fat dhe u duhet të flenë në këmbë, me armë në dorë, ashtu si kolumbianët zbrasin kallshnikovët andej nga dëgjohet deri dhe fëshfërima e një gjarpri. Bima në korrik do të korret, do të shitet...Atëherë, fshatarët e vendit më me emër në Shqipëri, ulen nën hijen e fundgushtit, e llogarisin jetët e tyre me shpërblimin e helmit...
Natën e kaluar, për një orë, jugorët qëndruan zgjuar. Krisma armësh rikthyen në memorien e të shumtëve erën e luftës në 97-n. Policia përgatiti RENEA-n, kurse kryetari i komunës së Lazaratit, Dashnor Aliko mohon përdorimin e armëve. Kjo ndodh shpesh në Gjirokastër që shfaqet pas Virojit të “qelbëzuar” nga Drinos-i, tashmë pa rrjedhën e tij të butshme, i kthyer egërsisht në kanal mbetjesh. Nëse gjirokastritët shumë kanë për të thënë, dëgjohen pas atyre.., lazaratasve. Të hershëm në pllajën e malit gjithë gjelbërim, stoikisht shohin fushat e djerra të Dropullit. Gjithçka është e vërtetë; ara të tëra jeshilojnë dhe bima e drogës kalon lartësinë e avllijave. Banorët burra që frikshëm trajtojnë femrën e që s’bëjnë dot pa gratë e tyre, hyjnë e dalin nëpër shtigje degësh droge, duke shpresuar edhe për këtë radhë. Këta njerëz duken se nuk kanë dëgjuar se, aktualisht një në tre të rinj shqiptarë ose 500 mijë vetë, janë përdorues të rregullt të hashashit dhe që nuk munden të jetojnë pa të...Këtu në Lazarat të gjithë e provojnë shijen e gjethes së djegur të bimës së tyre dhe po ashtu, qetë, dëgjojnë Bob Marly-n tek i bën jehonë cigares-mariuanë.

2007

5 comments:

Anonymous said...

We stumbled over here by a different web page and thought I may as well check things out.
I like what I see so now i am following you.

Look forward to looking at your web page again.

my blog; programms

Anonymous said...

I've been browsing on-line greater than three hours nowadays, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It's pretty value enough for me.
In my view, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did,
the internet will be much more useful than ever before.


Feel free to visit my page pariuri

Anonymous said...

I do consider all of the ideas you have presented for your
post. They're very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too quick for novices. Could you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

My web blog; alternator

Anonymous said...

continuously i used to read smaller posts that as well clear their motive,
and that is also happening with this paragraph which I
am reading now.

Here is my website :: logonstudios

Anonymous said...

electronic cigarette, electronic cigarette brands, e cigarette, e cig forum, electronic cigarette, smokeless cigarettes